Bylo

Setkání Znojemska s Vysočinou u pramene Dyje

U pramene řeky Dyje 2014 Již po čtvrté se v sobotní dopoledne 12. července stal pramen Dyje, idylické místo na louce u obce Panenská Rozsíčka u Třeště, svědkem modliteb a mše svaté sloužené za sto obcí na Moravě i v Rakousku, kterými řeka protéká.

„Nic nemůže nahradit vodu, nic nemůže nahradit náš křest, který si zde u pramene dnes znovu připomínáme. Okamžik, kdy jsme byli skrze vodu připojeni ke Kristu,“ uvedl ve svém kázání, které bylo zaměřeno na význam vody pro život, třešťský rodák P. Jan Krbec, hlavní celebrant.

A jak se zrodila myšlenka pořádat u pramene Dyje toto setkání? „Zcela náhodou, jednou, když jsem jel do Jihlavy, zavedla mne objížďka až sem, vydal jsem se pěšky po šipce k prameni, objevil toto bohulibé místo a napadlo mne pořádat zde jednou do roka pouť,“ vyznal se znojemský děkan P. Jindřich Bartoš. „Nikdy před tím jsem o tom nepřemýšlel, kde naše znojemská řeka pramení. Bereme z ní vodu na pití, zavlažuje naše pole, koupáme se v ní, její vodou jsme byli pokřtěni. Když se nerozvodňuje a neškodí nám, máme ji rádi. Takže chceme v poutích sem i do budoucna pokračovat.“

Poutě k pramenům Dyje se zúčastnili i starostové Třeště Vladislav Hynk a Panenské Rozsíčky Bohumil Novák, přítomni byli poutníci a cyklisté z Vysočiny i Znojemska. Mimo Jindřicha Bartoše se poutě zúčastnili kněží Marian Húsek z Louky, Jiří Ochman, rodák znojemský a Tomasz Wascinski z Tasovic. „Dnešního člověka příroda hodně oslovuje, a tato naše akce má k tomu přispět. Setkat se v přírodě s božím slovem ve společenství stejně naladěných lidí je přece povznášející a krásné,“ zakončil Jindřich Bartoš.
Při mši byla požehnána voda z pramene Dyje, kterou si odnesli účastníci do svých domovů.

Pavel Kryštof Novák


U pramene řeky Dyje 2014U pramene řeky Dyje 2014U pramene řeky Dyje 2014

Sdílet

Související články:
Pouť k pramenům 2016 (26.06.2016)
Pouť k pramenům 2013 (01.07.2013)
Pouť k pramenům 2012 (16.06.2012)
U pramene řeky Dyje (09.07.2011)
Pouť k pramenům (25.06.2011)
| Autor: Bohumila Hubáčková | Vydáno dne 21. 07. 2014 | 3552 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Znáš adoptivní farnost Jeníkov? (viz články o farnosti Jeníkov)

Netuším, o co jde (161 hl.)
 
Něco jsem zaslechl (119 hl.)
 
Je to bláznovství (119 hl.)
 
Zpovzdálí to sleduji (120 hl.)
 
Dost se o to zajímám (159 hl.)
 
Aktivně spolupracuji (121 hl.)
 
Patřím dokonce do Klubu přátel Jeníkova (117 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 916
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
projekt Godzone=
Jsme mediálními partnery projektu Godzone.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace