Bylo

Cyklovýlet na Nový Hrádek

Jiřka na koleVe středu 13. srpna jsme na kolách vyrazili na Nový Hrádek. Sraz jsme měli kolem 10. hodiny u rodiny Cejpků na Šumné...

Hned na začátku jsme měli možnost vyzkoušet svou zdatnost při výšlapu kopce ze Šumné na Lesnou. Z Lesné jsme pokračovali na Horní Břečkov, následoval Lukov a lesní cestičkou jsme dojeli na Nový Hrádek.


Svačinová pauza


Svačinová přestávka před prohlídkou zříceniny Nový Hrádek.


Zde jsme se už mohli těšit na prohlídku zříceniny hradu a Národního parku Podyjí. Naším průvodcem byl Petr Badošek, který svůj historický výklad obohacoval zajímavostmi z místní přírody.


Petr Badošek


Náš průvodce Petr Badošek.


Nestačili jsme se divit, co všechno zde roste a jak může být pobyt v tak nádherné přírodě pro neználka nebezpečným. Naleznete tu: májky, hmyz, jehož sekret je pro člověka smrtelně jedovatý, zvláštní druh včely s žihadlem delší než sršeň, dva druhy užovek, pavouka křížáka, strom javor babyka, různé byliny a mnoho dalšího.


Třezalka


Třezalka tečkovaná, nebo-li bylinka sv. Jana Křtitele. Její okvětní lístky připomínají jazyk. Když se máčí v oleji, vypustí červené barvivo, které se používá jako obkklad.Šanta kočičí


Šanta kočičí, mírný halucinogen, který pomáhá kuřákům odnaučit se kouřit, její lístky se suší a po té kouří.Zřícenina Nový Hrádek leží na moravské straně řeky Dyje. V minulosti patřil rodu Eintzingerů, který významně ovlivnil jeho stavební vývoj. V 17. století byl opuštěn a stal se zříceninou...


Hrádek - Pohled na nádvoří


Část Nového Hrádku pohled na nádvoříNa zpáteční cestě jsme se zastavili na faře v Lukově, kde právě probíhal TYNAF a po delší přestávce jsme pokračovali dále.


Lucka s kotětem


Lucka s kotětem, které jsme stihli pojmenovat Tynáfek.paní Cejpková


Naše cykloprůvodkyně paní Cejpková ze Šumné.Výlet jsme ukončili mší svatou na Lesné, kterou sloužil o. Pavel Zahradníček. Líbil se vám náš výlet? Pojeďte příště s námi!


Hrádek - pohled z věže


Pohled z hradní vyhlídky na Novém Hrádku.
Sdílet

| Autor: Táňa Dohnalová | Vydáno dne 17. 08. 2008 | 10333 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Znáš adoptivní farnost Jeníkov? (viz články o farnosti Jeníkov)

Netuším, o co jde (161 hl.)
 
Něco jsem zaslechl (119 hl.)
 
Je to bláznovství (119 hl.)
 
Zpovzdálí to sleduji (120 hl.)
 
Dost se o to zajímám (159 hl.)
 
Aktivně spolupracuji (121 hl.)
 
Patřím dokonce do Klubu přátel Jeníkova (117 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 916
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
projekt Godzone=
Jsme mediálními partnery projektu Godzone.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace