Pochod pro život v Praze překonal očekávání

Autor: Roman Tomek <roman.tomek(at)seznam.cz>, Téma: Zajímavé..., Zdroj: www.lifenews.sk, Vydáno dne: 16. 04. 2013

Praha - Podle organizátorů každoročního národního Pochodu pro život v Čechách letošní demonstrace překonala všechna očekávání. Ulice se zaplnily tisíci účastníků, kteří přišli, aby dosvědčili potřebu ukončit provádění potratů v zemi.

Zástupci organizace Hnutí pro život v České republice uvedli, že to, co začalo jako malá a nejistá snaha českých pro-life aktivistů zachovat "Den nenarozeného dítěte", který připadá každoročně na 25. březen, se změnilo na velkou a stále rostoucí demonstraci. Letošní 13. pochod v Praze přitáhl téměř 3 000 lidí, což je posun z přibližně 2 000 účastníků, kteří přicházeli po minulé roky.

"V České republice každý den zabijí 63 dětí," uvedli organizátoři Pochodu v tiskové zprávě oznamující úspěšnou demonstraci. "Umožňuje to zákon o potratech, který byl přijat před 56 lety. Z tohoto důvodu se 23. března 2013 již potřinácté konal Pochod centrem Prahy, který veřejně žádal jeho změnu. "

Program Pochodu začal již v předchozí večer, v pátek 22. března, kdy se v kostele sv. Jiljí konalo celonoční modlitební bdění mládeže. Zorganizovali jej ve spolupráci s Arcidiecézní mládežnickým centrem v Praze.

V sobotu 23. března se ve 12:30 konala mše svatá v kostele sv. Jiljí, kterou celebroval řeckokatolický biskup Msgr. Ladislav Hučko.

Následně pochodující zaplnili ulice. Směřovali do centra, na Václavské náměstí k soše sv. Václava, patrona Čech.

Mnozí z účastníků nesli bílé kříže jako symbol nenarozených dětí, které musely zemřít při potratech.

Někteří měli transparenty s textem "Zrušte zákon o potratech" nebo "Dítě je vždy nadějí".

Organizátoři také poznamenali, že akce se zúčastnili lidé všech věkových kategorií.

Pochod vyvrcholil projevy představitelů různých organizací. Lidem postupně promluvil Radim Ucháč, prezident českého Pro-life hnutí, Vít Cigánek, organizátor pražského pochodu "Odvaha k životu", Johannes Bucher, ředitel evropské sekce organizace Human Life International a zástupce mládeže z polského Štětína, kteří přišli podpořit Pochod.

Na závěr organizátoři přečetli otevřený dopis premiérovi České republiky Petru Nečasovi (ODS), v němž jej zástupci pro-life organizací žádají, aby uskutečnil aktivní kroky za účelem zlepšení ochrany lidského života.

Požadují, aby legislativa chránila lidský život od momentu početí, spuštění vzdělávací kampaně zaměřené na hodnotu a důstojnost každé lidské bytosti od početí a zrušení zákona umožňujícího potraty. Také volají po strategii praktické pomoci těhotným ženám a po podpoře tradiční rodinné struktury.

List podepsalo 15 signatářů, včetně zástupců Výboru na obranu rodičovských práv, Konzervativního klubu, Institutu bioetických studií, osvětové kampaně Silent No More a několik dalších. Premiéra Nečase také požádali, aby za účelem diskuze požadavků zorganizoval setkání s pro-life představiteli.

"V roce 2012 bylo v České republice pomocí interrupcí usmrcených 23 000 dětí," uvedli.

"To znamená, že každý den se vyhladí průměrně tři třídy dětí základní školy, aniž se politici nebo společnost nad tím alespoň pozastavili. Tyto pokračující ukrutnosti se přijímají jako normální. Pro-life hnutí ČR proto upozorňuje českou veřejnost a vládu na nutnost zakotvení plné legislativní ochrany lidských bytostí od početí až po přirozenou smrt v našem právním systému. "

Fotografie 13. ročníku Pochodu za život v Praze a pro-life kampaně konané na jiných místech v České republice si můžete prohlédnout zde.

Zdroj: www.lifesitenews.com, 2. 4. 2013.

Převzato z www.lifenews.sk, článek, vydaný 12.4. 2013, naleznete zde.